מה ההבדל בין צ'י קונג לבין טאי צ'י?

מה ההבדל בין צ'י קונג לבין טאי צ'י?

אנשים רבים מתבלבלים בין צ'י קונג לבין טאי צ'י, היות ומדובר על שתי טכניקות שמגיעות מעולם הרפואה הסינית ונראות די דומה עבור מי שלא מכיר את היסודות שלהן. שתיהן מבוססות על תנועה עדינה ואיטית יחסית, מיקוד בנשימה וסוג של מדיטציה תוך כדי תנועה. שתי השיטות נועדות כדי לעורר את הצ'י (אנרגיית החיים) והן אמורות לחזק הן את הבריאות הפיזית והן את הבריאות הנפשית של המתרגל. למעשה, כדאי לדעת כי טאי צ'י הינה צורה של צ'י קונג, ואת שתיהן מתרגלים מיליוני סינים על בסיס יומיומי על מנת לחזק את הבריאות ולשפר את מצב הרוח. שתי השיטות אינן דורשות כושר גופני מיוחד וניתן לתרגל אותן בכל גיל ובכל מצב גופני.

ההבדל בין צ'י קונג לבין טאי צ'י – לפי אמיר פרלמן

כאשר מדובר על טאי צ'י, מדובר למעשה על מדיטציה בתנועה. זהו תרגול מרגיע ועדין, אשר התחיל את דרכו בתור אומנות לחימה אך היום הוא משמש בעיקר לחיזוק הגוף והנפש. ניתן למצוא סגנונות תרגול רבים ומגוונים הן של צ'י קונג ישראל והן של טאי צ'י, אך בכל הסגנונות ניתן לראות התמקדות במדיטציה ובנשימה. טאי צ'י מסוגל לחזק את יכולות הקואורדינציה, לחזק את מערכת החיסון, להפחית סטרס ודיכאון, לשפר את איכות השינה ולספק תחושה כללית טובה יותר. התרגול בעל מבנה קבוע ומסודר, רצף התנועות מדוד וידוע מראש. התרגול דורש המון משמעת והמון תרגול, על מנת ללמוד את כל הרצף ולבצע אותו בצורה מדויקת. לעומת זאת, צ'י קונג מתאים יותר לאנשים שלא מעוניינים להתחייב לרצף קבוע שדורש משמעת ותרגול סדיר, היות והוא כולל מגוון רחב של תרגילים שניתן לבצע בהתאם לתחושה או למצב הרוח. התרגול מרגיע את ההכרה, מסייע לשפר את זרימת הדם וחילוף החומרים, מקל על כאבי שרירים ומפרקים, מפחית את לחץ הדם ומפחית את רמות הדיכאון והחרדה.

לסיכום, ההבדל בין צ'י קונג לבין טאי צ'י נעוץ בעיקר בצורך לתרגל רצף קבוע של תנועות לעומת תרגול של תנועות שונות בהתאם למצב של הגוף. אמיר פרלמן ממליץ על שתי השיטות, כך שכדאי להתנסות ולנסות.

כתוב/כתבי תגובה