גמילה מהימורים – כך תעשו זאת נכון

גמילה מהימורים – כך תעשו זאת נכון

הרבה פעמים כשאנחנו נתקלים באדם שמתמודד עם התמכרות לדבר מסוים, יש לנו נטייה לחשוב שהוא אוהב את המצב הזה, שהוא לא באמת רוצה לצאת ממנו, אחרת היה עושה כל מה שביכולתו בשביל לצאת מכך. 

אך זה לא בהכרח נכון. הרבה פעמים אנשים שמתמודדים עם התמכרויות כאלה ואחרות, מרגישים חוסר אונים, לא מאמינים ביכולת שלהם לצאת מהמצב ולכן הם גם לא מנסים לצאת ממנו או מנסים ולא מצליחים. לנו, כצופים מהצד זה נראה שהם לא רוצים, אך זה לא מדויק, הרבה מאוד אנשים מכורים מבינים שהם נמצאים בבעיה וההתנהגות שלהם היא לא נורמטיבית ביחס למה שמצופה, אך הם פשוט לא יכולים לנהוג אחרת, בין היתר בגלל שהם לא יודעים איך או שאין להם כלים לכך. 

דוגמא טובה לכך זו התמכרות להימורים. מדובר על התמכרות מאוד נפוצה, גם אם על פניו היא זוכה לפחות כותרות בתקשורת מאשר התמכרות לסמים או לאלכוהול. אחת הסיבות לכך היא, שאנשים שמכורים לסמים ואלכוהול פוגעים לא רק בעצמם אלא גם באחרים באופן פיזי, בעוד שאנשים שמכורים להימורים, לכאורה, פוגעים רק בעצמם או פוגעים אך ורק באופן כלכלי. אך זה מעבר לכך, שכן מי שמכור להימורים, יכול להשפיע באופן מהותי על בני משפחתו, עד כדי התדרדרות לעוני מוחלט. 

כיצד נגמלים מהימורים

הכללים הבסיסיים בגמילה להתמכרות הם, להודות שיש בעיה ולהיות מוכן לקבל את העזרה של המרכז לטיפול וייעוץ. אי אפשר להיגמל מבלי לדעת שיש בעיה וצריך להתמודד איתה. אנשים שמכורים להימורים ואומרים לעצמם, אנחנו יכולים לצאת מזה בלי שום בעיה, לא יצאו ממנה. זה נכון גם לגבי אנשים שחושבים שהפתרון נמצא אצלם והם לא זקוקים לעזרה מאחרים. 

לכן, בשביל להיגמל מהימורים יש להיות מוכן לקבל עזרה ולפנות אל אנשי מקצוע לשם כך. אחרת אי אפשר להתמודד עם הבעיה בצורה טובה ולהגיע לפתרון יעיל, כזה שימנע את החזרה אל ההתמכרות. 

צריך לומר, הפתרון צריך להיות משולב בתהליך פסיכולוגי, תהליך נפשי, להבין את מהות הבעיה ולמה היא קיימת וכן בהיבטים מעשיים, כיצד להתמודד ולהימנע מהצורך להמר. 

כתוב/כתבי תגובה