אילו הפרעות נפשיות שכיחות ואיך נדע שסובלים מהן?

אילו הפרעות נפשיות שכיחות ואיך נדע שסובלים מהן?

המודעות להפרעות נפשיות עלתה באופן משמעותי בעשור האחרון, בייחוד לאור מפורסמים רבים אשר "יצאו מהארון" וסיפרו בפתיחות על ההפרעה הנפשית שלהם. מהן ההפרעות השכיחות ביותר וכיצד נדע לזהות אדם אשר סובל מהן? על כך ועוד – במדריך הבא.

הפרעות נפשיות: מודעות הולכת וגוברת

רק לאחרונה עלה לכותרת הזמר קנייה ווסט, וזאת בשל התקף מניה דיפרסיה אשר התרחש בזמן כנס אותו ערך בארה"ב. קנייה ווסט אינו לבד, וזאת בשל העובדה כי בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר מפורסמים אשר מדברים בגלוי על הפרעות נפשיות בהן אובחנו. ע"פ הנתונים האחרונים של איגוד הפסיכיאטריה הישראלי, 1 מכל חמישה ישראלים מאובחן עם הפרעה נפשית, כאשר ישנן הפרעות אשר נחשבות לשכיחות מאוד כמו דו קוטביות, הפרעת אישיות, כמו גם OCD. הרבה אנשים סובלים מOCD– אשר נחשבת לאחת הפרעות הנפש השכיחות ביותר, כחלק מהבנה של רבים כי ההפרעה הזו משבשת את שגרת החיים ועלולה להוביל גם למצב של השבתה מוחלטת מעבודה ואי יכולת לנהל חיי משפחה תקינים. הפרעה נפשית נוספת נפוצה היא חרדה, דיכאון, פוסט טראומה ופסיכוזה.

איך נדע לזהות אדם שסובל מהפרעה נפשית?

ההתנהגויות של האדם נבחנות על פני רצף. ככל שההתנהגות יציבה ויש שליטה עצמית, ניתן לראות בהתנהגות שלו כהתנהגות תקינה, גם אם היא חורגת לעיתים מהסטנדרט המקובל. אולם, כאשר קיים חוסר יציבות רגשי, תעסוקתי או אי יכולת לבחון את המציאות ניתן להגדיר את מצבו הנפשי כהפרעה נפשית. הסיווג הפסיכולוגי לעיתים חווה ביקורת בשל העובדה כי לכל אדם הזכות להתנהל כפי רצונו, אולם לעיתים ההתנהגות שלו עלולה להוביל למצבים מורכבים אשר משבשים באופן משמעותי את שגרת חייו. כך לדוגמא, אדם אשר מנהל את חייו באמצעות טקסים אשר חוזרים על עצמם יכול בהחלט לענות על התסמינים של OCD. למעשה, לזיהוי של אדם אשר סובל מהפרעה נפשית יש חשיבות עליונה, וזאת בשל העובדה כי במידה והפרעה נפשית איננה מטופלת היא עלולה להחריף עד לכדי דיכאון קליני כמו גם תחושות קשות אשר כוללות אובדן כושר עבודה, אי יכולת לקיים חיי משפחה ופגישות עם חברים כמו גם התנתקות מהמציאות.

כיצד מטפלים באדם אשר סובל מהפרעה נפשית?

טיפול בהפרעה נפשית יכול להתבצע באופן פרטני באמצעות פסיכולוגים ומטפלים כמו גם במתכונת קבוצתית. בעשור האחרון החלו לפתח לא מעט טכניקות ייחודיות אשר מאפשרות לאנשים אשר סובלים מהפרעה נפשית לקבל טיפול נקודתי, כמו טיפול התנהגותי-קוגניטיבי. עם זאת, לעתים קיים צורך בטיפול תרופתי באמצעות כדורים אשר מאפשרים לאדם אשר סובל מהפרעה נפשית לחזור לאיזון, אך זה ייעשה אך ורק בהוראת מטפל מוסמך. על כן חשוב להבין כי ככל שנדע לזהות את הסימנים ובהתאם לכך לפנות לטיפול לצורך קיום חיים נורמטיביים לצד ההפרעה, כך נוכל להתמודד טוב יותר עם המצב.

כתוב/כתבי תגובה