סובלים מנכות? אתם זכאים לפנסיית נכות – המדריך המלא

סובלים מנכות? אתם זכאים לפנסיית נכות – המדריך המלא

אנשים רבים שסובלים מנכות, זכאים לקבל פנסיית נכות, אך אין להם שום מושג לגבי הזכויות השונות שמגיעות להם. למעשה, חשוב להבין כי בישראל כל אזרח מחויב להחזיק בקרן פנסיה, כאשר אחד מרכיבי הקרן מהווה מעין ביטוח למקרה שבו מחזיק הקרן יוגדר כנכה בגובה של 25% לפחות, וכתוצאה מכך רמת ההכנסה שלו תיפגע. במקרה מסוג זה, הוא יוכל לקבל קצבה חודשית אשר באה לתת מענה לאובדן כושר העבודה שלו.

השלב הראשון הוא להבין את ההגדרה של המושג "נכות" בהתאם לקרנות הפנסיה השונות (מומלץ לעשות זאת מול עורך דין מומחה פנסיה): מדובר על אדם שאיבד לפחות 25% מכושר העבודה שלו, וכתוצאה מכך הוא אינו מסוגל להמשיך לעבוד בעבודה שמתאימה לניסיון ולרמת ההשכלה שלו, למשך תקופה העולה על 90 ימים רצופים. סכום פנסיית הנכות נקבע בהתאם לגורמים השונים, כגון אחוז ההפרשות של המבוטח לקרן, הגיל שלו, המין שלו, מסלול הביטוח שלו ועוד. בכל מקרה, סכום פנסיית הנכות המקסימלי עומד על סך של 75% מהסכום שהוגדר לפנסיית הנכות.

נקודה חשובה נוספת שכדאי לתת עליה את הדעת, היא שהתחלת תשלום פנסיית הנכות תתבצע ביום ה – 91 לאירוע שגרם לנכות (בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית). התשלום יכול להיות זמני או קבוע, בהתאם למצב המבוטח ואחוזי הנכות שלו. במידה ומדובר על אדם סיעודי אשר זכאי לפנסיית נכות, הוא יקבל תוספת של 33% משיעור הנכות.

מבחינה טכנית, מבוטח שמעוניין לקבל את פנסיית הנכות שלו, צריך להגיש לקרן הפנסיה שבה הוא מבוטח טופס שבו הוא מפרט את תביעתו. יש צורך כמובן לצרף את כל חוות הדעת הרפואיות הרלוונטיות למקרה, לצורך בחינה מדויקת ומקצועית יותר של המצב. כמו כן, יהיה צורך לחתום על ויתור על סודיות רפואית, על מנת שרופא הקרן והוועדה הרפואית יוכלו לבחון את המקרה לעומק.

לסיכום, כל מי שניתנו לו אחוזי נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי, זכאי לקבל פנסיית נכות. על מנת לחשב את גובה פנסיית הנכות שמגיעה לכם, יש צורך לבחון את אחוזי הנכות שקיבלתם מטעם המוסד לביטוח לאומי, תוך כדי התחשבות במרכיבים נוספים כגון גיל, מין, סוג הביטוח ועוד.

כתוב/כתבי תגובה