דרכי טיפול באבנים בכליות

דרכי טיפול באבנים בכליות

אבנים בכליות זוהי מחלה שבה מלחים שונים שמופרשים בשתן מתגבשים לכדי מסות בכליות ויוצרים אבנים. האבנים מגיעות בהרכבים וגדלים שונים, הימצאות האבנים עשויה להיות ללא תסמינים, אבל גם עלולה לגרום לתסמינים שונים כמו כאבים עזים ואי ספיקת כליות.

תסמינים שונים

לרוב, אבנים בכליות לא גורמות לתסמינים כלשהם, לעתים יהיה כאב חד. כשאבן עוברת מכליה לשופכן יכולים להיות תסמינים שונים, כאב בבטן שמקרין למפשעות לנשים וגברים לאשכים. בחילות והקאות, תקיפות, דם, צריבה וריח רע במתן שתן. חום וצמרמורות המחייבות פניה דחופה לרופא. כשיש כאבים רבים הנגמרים מאבנים בכליות תחילה תתבצע אבחנה בעזרת בדיקות דם, שתן ובדיקת הדמיה שבה ניתן לראות את האבן, ביצוע צילום בטן, סיטי ואולטראסאונד). חשוב לטפל באבנים בכליות, חוסר טיפול במקרים אלו יכול לגרום לאיבוד חלק משמעותי מתפקוד הכליה.

גורמים רבים לטיפול

טיפול באבנים בדרכי השתן, לרוב באבנים קטנות לא נהוג לטפל. הטיפול באבנים בדרכי השתן והכליות תלוי במספר גורמים, למשל מיקום, גודל, מידת חסימה וביטוי החסימה של האבן. גורמים נוספים הם מבנה מערכת השתן, תפקוד כליות, היסטוריה רפואית ומבנה הגוף של המטופל.

סוגים שונים של טיפולים

במקרים בהם האבן היא לא קטנה, ישנם ארבעה סוגים שונים של טיפול באבנים בכליות, הטיפול הראשון הוא טיפול תרופתי, תרופה מקבוצת חסמי אלפא שמטרתה להרחיב את השופכן, צינור השתן ולאפשר פליטה של אבנים לא גדולות. טיפול שני, הוא ריסוק חוץ גופי של האבנים באמצעות מקור אנרגיה שמוצמד למתן ומייצר גלי הדף. הטיפול השלישי, אורטרוסקופיה, כניסה לדרכי השתן ולכליות דרך השופכה באמצעות צינורית דקה וארוכה המצוידת במצלמה וריסוק האבן בעזרת סיב דק של לייזר. טיפול רביעי הינו ריסוק מלעורי שמיועד לכמות גדולה של אבנים בכליות. כניסה לכליה עם סיב אופטי קשיח דרך חתך מתני קטן. לאחר הטיפול באבנים חשוב לבצע בדיקות כדי לזהות היווצרות מחודשת של אבנים בדרכי השתן. כדי לקבל טיפול יעיל והסבר מפורט מאיש מקצוע, צרו קשר – ד"ר ניר קליינמן אורולוג מנתח ומומחה לאבנים בכליות- ייעוץ מקצועי ומותאם.

כתוב/כתבי תגובה