שבץ מוחי – למה זה קורה?

שבץ מוחי – למה זה קורה?

שבץ מוחי הוא מבין האירועים החומרים ביותר שיכול לחוות אדם או בעל חיים יונק, בעוד שאירועים כמו שבץ מוחי נחשבים מסכני חיים. אירוע כזה מתרחש במקרים בהם לא עובר חמצן למוח – מה שגורם לכמה דקות בודדות של נזק למוח ומכך גם נזק בחלקים שאחראיים על התפקוד של הגוף. אירוע מוחי גורם להפרעה בזרימת הדם, הוא פוגע בזרימה התקינה של החמצן למוח ובכך פוגע בחלקים במוח שאחראיים על דיבור, הליכה, ישיבה, שמירה על שווי משקל וכדומה. מי שחווה את האירוע – יחווה בדרך כלל שיתוק רגעי של הגוף, עיוות של הפנים והתמוטטות של הגוף. בסיטואציה כזאת יש להזעיק מיד עזרה ראשונה ולהגיש סיוע ע"פ ההוראות של הגוף המסייע. 

מה מוביל לשבץ מוחי?

לפני שנפרט אודות הגורמים השונים, חשוב להכיר את הסטטיסטיקה בנושא. בעולם המערבי שבץ מוחי הוא גורם נפוץ לתמותה ומהווה גורם שלישי למוות עבור מי שלא צולח שיקום לאחר שבץ, זאת אחרי מחלות כמו סרטן או מחלות לב. בכול הנוגע לגורמים: יש אנשים שנחשבים פגיעים יותר ושייכים אל קבוצת סיכון הם אנשים מעל גיל 60 .  בקבוצת הסיכון נמצאים גם גברים וגם נשים – כמעט באחוזים שווים. 

מלבד גורמי תורשה יש כמה סיבות להתקף כזה, ביניהן: 

לחץ דם גבוה, ניהול אורח חיים יושבני שאינו בריא, היעדר פעילות גופנית, מי שאובחן כחולה סוכרת נמצא בקבוצת סיכון כמו גם מי שיש לו מפרצת. עוד חשופים לסיכון אנשים שסובלים ממחלות לב וכלי דם, מי שיש לו עודף שומנים וכולסטרול ואנשים שסובלים מהפרעת של הלב. במידה ואתם נמצאים בין האנשים שיש להם גורמי הסיכון- מומלץ מאדלבצע בדיקות מקדימות ולעשות את כל מה שניתן כדי למנוע שבץ. 

כתוב/כתבי תגובה