הפרעות נשימה בשינה, האם רק מבוגרים סובלים מהן

הפרעות נשימה בשינה, האם רק מבוגרים סובלים מהן

הפרעות נשימה בשינה מקושרות לרוב לאנשים מבוגרים, במיוחד כאלו שסובלים מהשמנת יתר. למעשה, היום כבר יודעים כי אין מדובר על הפרעת שינה המתרחשת במבוגרים בלבד. ילדים רבים סובלים מהתופעה, דבר שגורם להם להתעורר באמצע הלילה בתחושה של חנק וחוסר בחמצן. דום נשימה הינה תופעה הכוללת את הפסקות נשימה בשינה, במשך כ – 10 – 20 שניות. הדבר מתרחש בגלל חסימה של דרכי הנשימה מסיבות שונות, כאשר אצל ילדים הגורם האחראי יהיה לרוב שקדים מוגדלים או פוליפים. הפסקת הנשימה מובילה לירידה זמנית ברמות החמצן בדם, דבר שמאותת למוח כי יש בעיה וצריך להתעורר. הדבר יכול להתרחש במשך 30 – 140 פעמים בלילה, דבר שכמובן משפיע מאוד על התפקוד במהלך היום. התעוררויות תכופות בלילה יגרמו לתחושה של עייפות וישנוניות במשך היום, יכולות ריכוז נמוכות יותר וסבלנות נמוכה יותר.

הפרעות נשימה בשינה  – גורמים ופתרונות

אחת מבעיות הנשימה הנפוצות ביותר היא דום נשימה בשינה, דבר שיכול להופיע אצל כל אדם ובכל גיל. ילדים הסובלים מהתופעה, סובלים גם ברוב המקרים משקדים מוגדלים או פוליפים אשר חוסמים את זרימת האוויר דרך הפה או מפחיתים את זרימת האוויר דרך האף. ילדים אשר סובלים מהשמנת יתר, יהיו בקבוצת סיכון לסבול מהתופעה, כך גם ילדים הסובלים מאסתמה, אלרגיות שונות, זיהומים בסינוסים ותופעה של צרבת תכופה. כמו כן, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על התופעה, כמו למשל לסת קטנה או מבנה פנים צר. כדאי לדעת כי מדובר על תופעה שעוברת בתורשה, כך שאם אחד ההורים סובל מבעיות נשימה בשינה, כמו למשל נחירות חזקות או דום נשימה, סבירות גבוהה כי גם הילד יסבול מכך.

השלב הראשוני בפתרון הבעיה הוא אבחון מדויק שלה. מומלץ להגיע למעבדת שינה כדי לקבל פידבק מדויק לגבי דפוסי השינה שלכם או של הילד שלכם. במידה ומדובר על דום נשימה הנגרם כתוצאה משקדים מוגדלים למשל, הפתרון הפשוט ביותר הוא ניתוח להסרת השקדים, דבר שימנע את חסימת דרכי הנשימה בזמן השינה. ילדים שסובלים מאסתמה או מאלרגיות, צריכים להיות מטופלים בעזרת תרופות מתאימות.

עוד מידע תוכלו למצוא בכתובת http://www.dan-cpap.co.il/

כתוב/כתבי תגובה