איך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים?

בעיות התנהגות אצל ילדים הוא נושא נפוץ מאוד בימינו. לא מעט הורים ומורים מתלוננים על התנהגויות שונות של ילדים שאינן הולמות ובלתי ניתנות לשינוי או השפעה. הנוכחות של בעיות ההתנהגות הללו בחיים של הילדים מעמיסה על חיי היומיום, על הילד, על תפקוד המשפחה כולה ועל השתלבות של הילד במסגרות חינוכיות שונות. קראו בהרחבה על טיפול בבעיות התנהגות אצל ילדים!

ניתן לומר כי לבעיות התנהגות בקרב ילדים יש צורות רבות כך למשל: אלימות פיזית ברמות שונות הן כלפי אנשים והן כלפי רכוש, אלימות מילולית, נטייה לאיומים, מרדנות לאורך זמן, קושי ועמידה במוסכות חברתיות וסמכות ולעיתים בעיות התנהגות אף מחריפות ומגיעות לקיצוניות שונות כגון: התעללות בבעלי חיים, שימוש בכלי נשק, נטייה לעבריינות, רמאות והסתרת האמת באופן עקבי, תוקפנות כללית מתמשכת וכפייה מינית.

כיצד מתמודדים עם בעיות התנהגות?

גבולות הם דבר מהותי בחינוך ילדים ועל כן כל ילד באשר הוא זקוק לגבולות מסוימים. חשוב לדעת שכל ילד גם מנסה לפרוץ את הגבולות שמציבים לו. דפוס התנהגות שכזה הוא דפוס נורמלי ואף חיוני עבור הילדים אך חשוב לדעת כיצד להמשיך ולהציב את הגבולות.

מעבר לכך, חשוב לדעת כי ישנו רצף שעליו מצויות בעיות התנהגות אצל ילדים החל מבעיות קלות ועד לחמורות וקיצוניות. אצל רוב הילדים התנהגות תוקפנית תתמתן עם הזמן אך ישנם ילדים שבעיות ההתנהגות שלהם חמורות מאוד ומתבססות על קשיים רגשיים או על בעיות קשב וריכוז, אשר יש צורך לטפל בהם באופן מהותי.

לכן כיום כדאי לגשת עם ילד בעל בעיות התנהגות לאבחון מקיף באמצעות מרכז לכישורים חברתיים, שיכול לזהות את מקור הקשיים שלו ובהתאם לכך, למצוא את הטיפול המתאים ביותר עבור הילד, אשר יכול לסייע לו וגם לכם כהורים להתמודד עם בעיות ההתנהגות שלו.

כתוב/כתבי תגובה