איך מתבצע הליך השתלת מניסקוס?

איך מתבצע הליך השתלת מניסקוס?

למניסקוסים ישנם חשיבות רבה בהגנה על הברכיים שלנו, הם מגנים מפני שחיקה של הברך ועוזרים לתפקוד התקין של מפרק הברך, המניסקוס מתפקד בעצם כעין בולם זעזועים של הברך ומאפשר לעומס הנגרם לברך בעת פעילות של הליכה, ריצה או קפיצה להתחלק ולהתפזר על שטח גדול וכך הוא בולם חלק מהעומס על הברך, מיניסקוס חסר באופן חלקי או מלא מביא לעומס רב על הברך ולשחיקה של הסחוסים מה שגורם לכאבים, לנפיחות ואף לצליעה.

מה יוצר פגיעה במניסקוס?

פגיעה במניסקוס שכיחה בעיקר אצל אנשים העובדים בעבודות פיזיות קשות וכן אצל ספורטאים. כמו כן פגיעה במניסקוס יכולה לקרות אצל כל אדם המגיע לגיל מבוגר כחלק מתופעות ההזדקנות והשחיקה של הברך. הדרך  הפשוטה יותר והמועדפת היא לנסות ולהציל את המניסקוס באמצעותם של תפרים, אך במקרה שהקרע במניסקוס הוא נרחב או מורכב נאלצים לבצע כריתה של המניסקוס. 

מתי נזקקים להשתלת מניסקוס?

כאשר ישנו חסר במניסקוס בעקבות הטרייה או הליך של כריתה, ישנו צורך לבצע הליך של השתלת מניסקוס כדי להתגבר על הכאבים המופיעים ושחיקה של הסחוס המפרקי. הליך של השתלת מניסקוס הוא שיטה שהתפתחה בשנים האחרונות בה מושתל מניסקוס ממקור של תורם זר המסופקים על ידי בנקי רקמות ייעודיים שמתמחים באחסון של רקמות. המניסקוס צריך לעבור הליכים בהם נבדקת ההתאמה לגודל הנצרך עבור הברך של המושתל, וכן הליכי חיטוי יסודי כדי למנוע מעבר של מחלות וזיהומים.

מעוניינים לקבל ייעוץ רפואי? צרו קשר עם ד"ר ליאור ובר >>>

איך מתבצעת השתלת מניסקוס?

השתלה של מיניסקוס מתבצעת  בניתוח אתרוסקופי, כלומר ניתוח זעיר פולשני, שבו מכניסים סיב אופטי דרך חתכים זעירים למפרק שעל ידו ניתן למנתח לראות את תוכן המפרק בהגדלה, ולבצע את ההשתלה באזור חסר המניסקוס. לאחר ההשתלה מתחיל תהליך בגוף של הטמעת השתל הנמשך מספר חודשים ובו רקמות מקומיות משתלבות בשתל החדש ויוצרות מניסקוס מתפקד ותקין.

כתוב/כתבי תגובה