עד כמה קנאביס עשוי להזיק לבני נוער ואיך להפחית את הנזקים?

עד כמה קנאביס עשוי להזיק לבני נוער ואיך להפחית את הנזקים?

אין ספק, ישנם סמים קשים יותר מסם הקנאביס, שמוגדר תחת פקודת הסמים הקלים, אבל לא רבים מבינים שאפשרי להתמכר לקנאביס ושחלק מאד ניכר מהאנשים שצריכים לעבור תהליך טיפול בהתמכרויות הם אנשים שהתמכרו לקנאביס. כמו כן, מחקרים לא מעטים נראים שקנאביס עשוי להוות טריגר מזרז להפרעות נפשיות מסוגים שונים. בואו נדבר על זה יותר לעומק.

כשמדובר בגילאים של בני נוער, חשוב לקחת בחשבון את העובדה שזוהי תקופת התגבשות ועיצוב של הנער או הנערה. כשמתחילים לעשן קנאביס בגילאים כה מוקדמים, העיצוב של בני נוער מתבסס, במדיה מסוימת, על העישון. ברגע שהעישון מושרש בדפוסי ההתנהגות בגילאים כה צעירים, דבר זה עשוי להוביל את בני נוער לפתח תלות מסוימת בקנאביס בהמשך חייהם. 

קנאביס ובני נוער, המידע שחשוב להכיר

בשנים עברו, אנשים שמעשנים קנאביס היו צריכים להגיע פיזית לכל מיני שכונות מפוקפקות בכדי לרכוש את הסם שמוגדר בתור סם קל, אבל עם פוטנציאל התמכרותי מסוים. כיום הטכנולוגיה מאפשרת דרכים שונות ושיטות לרכוש את הקנאביס, מה שמוביל אותנו לראות יותר ויותר בני נוער שמעשנים אותו.

בעידן שבו השגת קנאביס נהפכה לפשוטה כמעט כמו רכישת חלב במכולת, חשוב להבין את הנזקים שהקנאביס יכול לגרום בגילאים של בני נוער. בפועל, עישון מריחואנה בגיל צעיר יכול להוביל לבעיות בזיכרון בטווח קצר.

איך ניתן לסייע לבני נוער להכחיד את הרגל עישון הקנאביס?

עישון קנאביס לעיתים עשוי להוביל ללקויות בתפקוד הקוגניטיבי של בני הנוער. הלקות הקוגניטיבית יכולה להתבטא בצורה של עיבוד תפיסתי וסביבתי, בחוסר יכולת ליצור אינטראקציות חברתיות ועוד. אם אתם רוצים לסייע לילדכם להכחיד את הרגל עישון הקנאביס, ההמלצה היא לנקוט בגישה אמפתית ולא שופטת.

ככל שתואילו להתקרב לילדכם בצורה מטפחת ומעצימה יותר, כך הוא יוכל להרגיש חופשי לדבר אתכם עם נושאים שפחות נוח לדבר עליהם. במקרים לא מעטים, יש גם את הצורך לרשום את הילד למכון גמילה מהתמכרויות של סמים ואלכוהול.

האם לרשום את הילד לתוכנית גמילה מקנאביס?

זה כמובן לא יהיה הפתרון הראשון שיהיה כדאי לחשוב עליו, אבל זו אכן אופציה אם המצב הולך ומחמיר. כשמדברים על מכון גמילה, חשוב להבחין ולהבדיל בין מכוני גמילה מקנאביס למבוגרים לבין מכוני גמילה לבני נוער בלבד.

אם אתם חוששים שהילד שלכם יימצא בסביבת עבריינים, תוכלו למצוא מכוני גמילה לבני נוער בלבד, ללא בגירים. כמו כן, תוכלו למצוא תוכניות גמילה אשר משלבות עבודה במטבח, עבודות ידיים, עבודות משקמות ועוד.

כתוב/כתבי תגובה